21 lut 2010

Czy ateizm jest nowym fundamentalizmem?

Debata BBC w popularnym cyklu "The IQ2 debate" w którym spotykają się najtęższe umysły tego świata, aby przedyskutować najważniejsze dla ludzkości tematy. W tym odcinku na przeciw siebie stają były biskup Oxfordu, Richard Harries, były redaktor naczelny "Daily Telegraph" Charles Moore oraz A.C. Grayling - filozof i nauczyciel akademicki - i Richard Dawkins - autor książki "Bóg urojony". "To jest temat tysiąclecia".







3 komentarze:

  1. Jest na pewno fundamentalizmem, choć nie nowym. Zresztą o dziwo w internecie obserwuję, jakby częściej niż w przypadku wierzeń religijnych przybierał groźne, fanatyczno-agresywne formy, co niezmiernie mnie martwi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba nie wiesz, co piszesz. Od kiedy to internetowi ateiści wlatują samolotami w wieżowce, kamieniują kobiety podejrzane o zdradę małżeńską, albo gwałcą dzieci w klasztornych sierocińcach?

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze mnie to fascynowało, że w momencie, gdy ludzie odchodzą od Kościoła, jest coraz więcej ateistów i zaczynają się oni publicznie wypowiadać, to nazywane jest to fundamentalizmem. Co to niby jest fundamentalizm? Przekonanie, że ja mam rację a inni nie? Więc jaka religia nie jest fundamentalizmem? No i jaki normalny człowiek wyznaje jakieś poglądy nie będąc przekonanym o ich prawdziwości? Nie mówię oczywiście o odrzucaniu możliwości pomyłki. Mogę się mylić, ale sądzę, że Bóg nie istnieje i dopóki ktoś nie udowodni mi, że się mylę, będę tak sądził.

    OdpowiedzUsuń